Ustawa z dnia 16 grudnia 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców wprowadziła, oprócz zmian w prawie pracy, kolejne zmiany istotne dla przedsiębiorców. Przypomnijmy, iż nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2017r.
Prokura łączna
Nowelizacja art. 109 4 Kodeksu cywilnego polegająca na dodaniu zapisu, iż prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej, usuwa wątpliwości co do możliwości udzielenia tzw. prokury łącznej niewłaściwej. W stosunkach gospodarczych udzielanie prokury z zastrzeżeniem jej wykonywania z członkiem zarządu była dosyć powszechna, a sądy rejestrowe w dużej mierze nie miały wątpliwości, aby taką prokurę wpisywać do rejestru. Niepewność powstała w związku z uchwałą (7) z 30.1.2015r. III CZP 34/14, w której Sąd Najwyższy zajął stanowisko o niedopuszczalności ustanawiania prokury łącznej niewłaściwej i jej wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powstała zatem niepewność co do stosowania w obrocie gospodarczym tej konstrukcji.
Ustawodawca w drodze komentowanej zmiany usankcjonował dopuszczalność ustanawiania prokury z zastrzeżenie współdziałania prokurenta z członkiem organu zarządzającego (lub wspólnika osobowej spółki handlowej).
Tak jak dotychczas udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców, przy czym w odniesieniu do omawianego rodzaju prokury zgłoszenie powinno określać także sposób jej wykonywania.
Upływ terminu w sobotę
Ustawodawca postanowił także doprecyzować kwestię obliczania terminów, które upływają w sobotę. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 115 Kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednakże ustawodawca zrównał skutki upływu terminu w tym dniu, tak jakby sobota taki status posiadała.
Zmiany w kodeksie spółek handlowych
Konflikt interesów
W przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, nowelizacja nakłada na członka zarządu obowiązek ujawnienia sprzeczności interesów. Członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw oraz może żądać zaznaczenia tego w protokole. Ustawa w dotychczasowym brzmieniu nakładała na członka zarządu tylko obowiązek wstrzymania się od udziału w rozstrzyganiu spraw, w których zaistniał konflikt interesów.
Zmiana polega na uzupełnieniu obowiązku członka zarządu o dodatkowy wymóg zgłoszenia sprzeczności interesów oraz uprawnienie do znaczenia tego w protokole. Nowelizacja w tym zakresie miała na celu zwiększenie transparentności zarządzania spółkami kapitałowymi, a tym samym lepszą ochronę spółki i jej wspólników oraz akcjonariuszy.
Wspólnicy mniejszościowi.
Nowelizacja obniża minimalny ustawowy próg uprawniający do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad zgromadzenia wspólników z jednej dziesiątej do jednej dwudziestej kapitału zakładowego. Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie należy złożyć na piśmie zarządowi najpóźniej na trzy tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Zarząd wprowadza sprawy objęte żądaniem wspólników do porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników i zawiadamia o tym wspólników. Nadal istnieje możliwość, aby umowa spółki przyznała powyższe uprawnienie wspólnikom reprezentującym niższy udział w kapitale zakładowym.
Ustawodawca doprecyzował przepis art. 236 par. 1 KSH ustalając, iż wspólnicy występujący o zwołanie zgromadzenia wspólników, mogą jednocześnie żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia, którego zwołania żądają. Dodano także paragraf 11 na podstawie, którego wspólnicy reprezentujący 1/20 kapitału zakładowego mogą żądać uzupełnienia porządku obrad (do 1 stycznia 2017r. próg ten wynosił 1/10 kapitału zakładowego).
W praktyce oznacza to konieczność uwzględnienia w transakcjach, iż wspólnicy mniejszościowi posiadają aktualnie szersze uprawnienia.
Dokument akcji.
Według nowego brzmienia art. 328 par. 2 KSH dokumenty akcji nie muszą być opatrywane pieczęcią spółki. Według dotychczasowego brzmienia tego przepisu brak pieczęci skutkował nieważnością dokumentu akcji. Oznacza to, iż dla ważności wystarczający jest podpis zarządu na dokumencie akcji.
Wypłata dywidendy w spółkach publicznych
Nowelizacja objęła swoim zakresem także przepisy dotyczące wypłaty dywidendy w spółkach publicznych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 348 § 4 KSH dzień dywidendy w spółce publicznej może być wyznaczony na dzień przypadający nie wcześniej niż pięć dni i nie później niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały. Termin wypłaty dywidendy może być wyznaczony w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od dnia dywidendy. Zmiana ta uporządkowała kwestie związane z ustalaniem i wypłacaniem dywidendy w spółkach publicznych.