Z przyjemnością informujemy, że wyrokami wydanymi dnia 9 lipca 2019 r. w sprawach I OSK 2354/17 i I OSK 2783/17 Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy rozstrzygnął, że regulacje prawne zawarte w ustawie o normalizacji przesądzają o tym, że Polskie Normy nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, podzielając w ten sposób w całości argumentację kancelarii prezentowaną w imieniu naszego klienta Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Sprawę z ramienia kancelarii GKR Legal prowadził mec. Michał Siembab.
Kwestia ta nie była do tej pory rozstrzygnięta w orzecznictwie sądów administracyjnych, gdyż wcześniejsze wyroki odnosiły się do dostępności Polskich Norm w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, nie zaś w trybie ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.Dostępność norm jako informacji sektora publicznego ma istotne znaczenie nie tylko w działalności normalizacyjnej na terenie Polski, ale także w innych krajach europejskich, w których co do zasady normy jako informacje sektora publicznego podlegają udostępnieniu na wniosek zainteresowanych podmiotów.
Z satysfakcją odnotowaliśmy, że powyższy sukces kancelarii spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem organizacji międzynarodowych, w których stowarzyszony jest Polski Komitet Normalizacyjny, to jest Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (CEN i CENELEC). W zeszłym tygodniu trakcie telekonferencji z przedstawicielami tych organizacji mec. Michał Siembab podsumował przebieg postępowań przed Naczelnym Sądem Administracyjnymi oraz wyjaśnił sposób interpretacji przepisów, zarówno krajowych i europejskich, jaki zastosował Naczelny Sąd Administracyjny.