Drugi etap reformy uwłaszczeniowej już ruszył. Znacząco różni się on jednak od części pierwszej. Wówczas ustawowo przekształcono prawo użytkowania pod blokami i domami jednorodzinnymi. W wypadku „mieszkaniówki” uwłaszczyło się kilka milionów użytkowników. Teraz skala będzie zdecydowanie mniejsza. Wnioski będą składać głównie małe firmy, które nie korzystały z pomocy publicznej, i duże bogate zagraniczne podmioty, które są właścicielami biurowców i hoteli w centrach miast.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który pojawił się w serwisie prawo.pl. Znajdą w nim Państwo wypowiedź mec. Michała Siembaba. Ekspert zauważa, że:
„Znaczna część użytkowników wieczystych nie będzie w stanie pokryć kosztów nabycia. W większości przypadków kwota wykupu będzie bowiem stosunkowo wysoka. Cenę sprzedaży w przypadku nieruchomości Skarbu Państwa ustala się jako dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej rocznej opłaty oraz wartości nieruchomości. W większości wypadków zastosowanie ma stawka 3 proc. W takim wypadku cena nabycia ustalana będzie na poziomie 60 proc. wartości nieruchomości. Odmiennie niż dotychczas, wartość użytkowania wieczystego nie będzie zaliczana na poczet ceny.”
Artykuł dostępny jest: TUTAJ