W czym się specjalizuję?
- Prawo własności intelektualnej
- Prawo konkurencji
- Spory sądowe
- Odpowiedzialność za produkt
- Kontrakty
- Dobra osobiste
Radca prawny / Partner
INTA Parallel Imports Committe member 2020-2021 & 2022-2023, WTR1000, Who is who Legal, Chambers & Partners
Telefon: +48 502 368 145 Email: a.golebiowska@gkrlegal.pl
Considered a “trademark rock star who is quick,
precise and fun to work with”
Who’s Who Legal: IP 2021
Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej i konkurencji. Od ponad 20 lat doradza polskim i zagranicznym firmom, głównie z branż: FMCG, motoryzacyjnej,kosmetycznej, farmaceutycznej i reklamowej, w sprawach gospodarczych, w tym m.in. w sprawach z zakresu własności intelektualnej (znaków towarowych, wzorów, praw autorskich) i zwalczania nieuczciwej konkurencji (naśladownictwa produktu, pasożytnictwa, ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, tzw. „opłat półkowych”, reklamy). Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach gospodarczych, w tym z zakresu własności intelektualnej i nieuczciwej konkurencji, a także w postępowaniach przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, a także przed sądami administracyjnymi.
Wielokrotnie rekomendowana w międzynarodowych rankingach: przez Chambers&Partners w dziedzinie sporów sądowych i prawa własności intelektualnej (ostatni raz w dziedzinie prawa własności intelektualnej w roku 2022), a także przez World Trademark Review 1000 i Who is Who Legal (w dziedzinie znaków towarowych).
Wybrane projekty
POSTĘPOWANIA PRZED URZĘDEM PATENTOWYM RP
- KLIENT: Globalny producent z branży FMCG.
- PROJEKT: Postępowanie o rejestrację niekonwencjonalnego znaku towarowego (abstrakcyjne zestawienie kolorów) w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP.
OCHRONA ZNAKU TOWAROWEGO
- KLIENT: Znany producent samochodów.
- PROJEKT: Prowadzenie spraw cywilnych, dotyczących naruszenia znaków towarowych, w tym znaku renomowanego, przeciwko podmiotom wprowadzającym do obrotu nieoryginalne części zamienne opatrzone znakiem identycznym lub podobnym.
OCHRONA WZORU WSPÓLNOTOWEGO
- KLIENT: Jeden z największych na świecie producentów słodyczy.
- PROJEKT: Reprezentowanie Klienta w sprawie cywilnej dotyczącej naruszenia wzoru wspólnotowego w postaci opakowania w kształcie dużego lizaka.
NIELEGALNY IMPORT RÓWNOLEGŁY
- KLIENT: Jeden z globalnych podmiotów z branży FMCG.
- PROJEKT: Reprezentowanie Klienta w sprawach dotyczących zakazania wprowadzania do obrotu oryginalnych produktów spożywczych, importowanych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nieprzeznaczonych na ten rynek.
DORADZTWO
- KLIENT: Polskie i międzynarodowe podmioty.
- PROJEKT: Doradztwo w sprawach z zakresu nieuczciwej konkurencji, w tym reklamy, rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, kradzieży technologii, tzw. „opłat półkowych” i reprezentowanie Klientów w sprawach sądowych z tym związanych.
ROZPOWSZECHNIANIE NIEPRAWDZIWYCH INFORMACJI
- KLIENT: Globalny producent z branży farmaceutycznej.
- PROJEKT: Reprezentowanie w sprawie przeciwko konkurentowi w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji o przedsiębiorstwie.
OCHRONA RENOMOWANEGO ZNAKU TOWAROWEGO
- KLIENT: Jeden z globalnych podmiotów z branży FMCG.
- PROJEKT: Prowadzenie sprawy cywilnej dotyczącej zakazania wprowadzania do obrotu oryginalnych słodyczy, ale w opakowaniach zmienionych w porównaniu z oryginalnymi opakowaniami, gdy wygląd zmienionego opakowania narusza renomę znaku towarowego.
DOMENY INTERNETOWE
- KLIENT: Znany producent samochodów.
- PROJEKT: Reprezentowanie Klienta przed Centrum Mediacji i Arbitrażu przy WIPO w postępowaniach o naruszenie powszechnie znanego znaku towarowego poprzez użycie go w nazwie domeny internetowej. W wyniku postępowań domeny takie zostały usunięte lub przeniesione na Klienta uprawnionego do znaku.
POROZUMIENIA OGRANICZAJĄCE KONKURENCJĘ
- KLIENT: Dystrybutor materiałów budowlanych.
- PROJEKT: Przeprowadzenie audytu prawnego umów pod kątem ich zgodności z prawem antymonopolowym.
KLAUZULE ABUZYWNE
- KLIENT: Podmiot z branży w FMCG.
- PROJEKT: Reprezentowanie Klienta w postępowaniu przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dotyczącej uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone.