24 sierpnia 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę klienta kancelarii na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uchylającą decyzję organu pierwszej instancji.
W stanie faktycznym sprawy organ pierwszej instancji, to jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie („RDOŚ w Warszawie”) uznał, że podlega wyłączeniu od rozpoznania sprawy ze względu na to, że sprawa dotyczyła jego interesów majątkowych jako kierownika organu. W konsekwencji, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska („GDOŚ”) wydał postanowienie o przekazaniu sprawy do organu równorzędnego, to jest Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku („RDOŚ w Białymstoku”). Po przeprowadzeniu długotrwałego postępowania RDOŚ w Białymstoku wydał decyzję jako organ pierwszej instancji. Następnie GDOŚ rozpatrując odwołania od decyzji RDOŚ w Białymstoku uchylił ją uznając, że jednak nie zachodziły podstawy do wyłączenia RDOŚ w Warszawie zmieniając tym samym o sto osiemdziesiąt stopni swoje wcześniejsze stanowisko wyrażone w postanowieniu o przekazaniu.
Do tej pory w orzecznictwie dominował pogląd, że organ drugiej instancji – niezależnie od wcześniejszego przekazania przez siebie sprawy – jest zobowiązany do kontrolowania właściwości na każdym etapie i rozpatrując odwołanie nie jest związany swoim wcześniejszym postanowieniem o przekazaniu (m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 listopada 2014 r. I OSK 801/14).
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydany w następstwie złożonych skarg, w tym skargi klienta kancelarii, przełamuje wcześniejsze poglądy orzecznictwa. WSA podzielając prezentowaną przez nas argumentację stanął na stanowisku, że organ drugiej instancji rozpoznając odwołanie pozostaje związany swoim postanowieniem o przekazaniu sprawy wydanym na podstawie art. 26 § 2 k.p.a., o ile w międzyczasie nie doszło do zmiany okoliczności.
Sprawę prowadzili r.pr. Michał Siembab i adw. Tomasz Ludwik Krawczyk, partnerzy w naszej kancelarii.