1 października weszło w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1431 z dnia 18 maja 2017 r. dotyczące unijnych znaków towarowych oraz szereg zmian, które przewidziane zostały w zeszłorocznej nowelizacji rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej. Jedną z najbardziej interesujących jest zniesienie wymogu graficznej przedstawialności znaków towarowych rejestrowanych w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).
Jak twierdzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, druga faza reformy systemu unijnych znaków towarowych niesie ze sobą rewolucyjne zmiany, które w końcu pozwolą mu odnaleźć się we współczesnym cyfrowym świecie. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym wpisem na blog.gkrlegal.pl dotyczącym zmian. Przedstawiamy krótkie zestawienie najistotniejszych zmian i nowości, jakie czekają nas od 1 października 2017 r.
Zniesienie wymogu graficznej przedstawialności
Jednym z głównych założeń reformy jest utrwalenie systemu ochrony opartego na zasadzie „what you see is what you get”, który ma w zamierzeniu poprawić czytelność, dostępność i łatwość wyszukiwania wpisów oznaczeń w rejestrze EUIPO. Jednak patrząc na wprowadzane zmiany, należałoby rozwinąć tę regułę o „what you hear is what you get”.
Począwszy od 1 października oznaczenia mogą być przedstawiane w dowolnej stosownej formie z wykorzystaniem ogólnie dostępnej techniki, o ile dany sposób przedstawienia jest jasny, precyzyjny, samodzielny, łatwo dostępny, zrozumiały, trwały i obiektywny. Komisja liczy na to, że bardziej popularne staną się znaki dźwiękowe oraz multimedialne, które zgłosimy do EUIPO za pośrednictwem portalu internetowego Urzędu w formie odpowiednio plików mp3 oraz mp4. Oprócz tego przewidziano również zmiany, które ułatwią zgłaszanie innych egzotycznych oznaczeń, m.in. hologramów. W naszej jednak ocenie, szczególnego znaczenia nabiorą znaki kombinowane, polegające na zestawieniu kształtów i kolorów oraz sposobu ich umieszczenia. A to za sprawą implementacji w rejestrze unijnych znaków systemu 3D dynamic view, który obecnie dostępny jest dla wzorów wspólnotowych i pozwala na swobodne oglądanie trójwymiarowych obiektów. EUIPO akceptować będzie przedstawienia w formacie plików OBJ, STL, X3D.
Osobiście zaciekawiło nas, co znajdzie się na świadectwach ochrony takich nietypowych znaków towarowych? EUIPO przewiduje zamieszczanie odnośników do rejestru elektronicznego. Czy wciąż będą chętni do wieszania obramowanych świadectw ochronny w siedzibach swoich firm?
Znaki certyfikujące
Można zapytać, czy to wszystko? Komisja Europejska dowiedziała się o formacie mp3 po 26 latach od jego wynalezienia? O dziwo kolejna z proponowanych nowości u nas w Polsce istnieje już od wielu lat, chociaż do tej pory nie cieszy się szczególną popularnością.
Od 1 października będziemy mogli również zarejestrować unijne znaki certyfikujące, stanowiące jednolite prawo ochronne rozciągające się na terytorium UE. Znak certyfikujący UE odnosi się do gwarancji konkretnych cech niektórych towarów i usług niezależnie od tożsamości przedsiębiorstwa, które posługuje się tym znakiem. Ich użycie potwierdza zgodność z konkretnym standardem określonym w regulaminie, który podlega kontroli w ramach odpowiedzialności właściciela znaku certyfikującego. Istotne jest, że właścicielem znaku certyfikującego nie może być osoba prowadząca działalność związaną z dostawą towarów i usług objętych certyfikatem.
Czy coś jeszcze? Tak, wprowadzana nowela obejmuje szereg dodatkowych zmian proceduralnych, które mają usprawnić i przyspieszyć postępowanie przed EUIPO. Zmiany dotyczą m.in. procedury zastrzegania pierwszeństwa unijnych znaków towarowych, dowodu wykazania wtórnej zdolności odróżniającej, możliwości powoływania się na wydruki internetowe z baz krajowych urzędów patentowych jako wiarygodnych dowodów w postępowaniu, a także poluzowania wymogów odnoszących się do tłumaczeń dokumentów składanych w EUIPO.
Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony naszej kancelarii. Już wkrótce w kontekście wprowadzanych zmian, na blogu GKR Legal odpowiemy na pytanie – czy znak towarowy rzeczywiście może obejmować wygląd sklepu?
Autorzy: aplikant radcowski Mikołaj Stępkowski, adwokat Renata Bugiel
Artykuł Unijny znak towarowy w formacie MP3 i nie tylko – II faza reformy systemu ochrony unijnych znaków towarowych pochodzi z serwisu Blog Kancelarii GKR Legal.