Joanna Wąsowska przygotowała dla Państwa przegląd najważniejszych wprowadzonych i planowanych zmian w prawie. O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy? Co będzie ważne w prowadzeniu biznesu najbliższych miesiącach? Sprawdźmy!
- Prawo zamówień publicznych po nowemu
Obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. przepisy wprowadzają między innymi fakultatywne wadium we wszystkich rodzajach postępowań oraz przedłużają termin związania ofertą w postępowaniach powyżej tzw. progu unijnego, do 120 dni.
Ponadto nowelizacja wzmacnia pozycję podwykonawców w zakresie kar umownych i wypłaty wynagrodzenia. W tym zakresie umowa o podwykonawstwo nie może zawierać postanowień kształtujących prawa i obowiązki wykonawcy w sposób dla niego mniej korzystny niż prawa i obowiązki, które zostały ukształtowane w umowie pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.
Więcej na ten temat przeczytają Państwo na naszym blogu, w artykule mec. Michała Siembaba: https://www.gkrlegal.pl/nowa-ustawa-prawo-zamowien-publicznych-czy-oznacza-wieksza-ochrone-podwykonawcow/).
- Przedsiębiorca jako konsument
Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy stali się konsumentami na gruncie znowelizowanej ustawy prawo konsumenckie.
Oczywiście, nowelizacja dotyczy jedynie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dla takich przedsiębiorców jest to jednak kluczowa zmiana. Dzięki niej zostaną objęci ochroną wynikającą m.in. z:
- przepisów o niedozwolonych postanowieniach umownych,
- rękojmią za wady rzeczy (na takich samych zasadach jak konsumenci)
- oraz będzie im przysługiwało prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.
Żeby przedsiębiorca mógł zostać uznany za konsumenta, w ramach konkretnego stosunku prawnego i dzięki temu podlegać powyższym regulacjom, umowa nie może mieć dla niego charakteru zawodowego. Charakter zawodowy ma być oceniany każdorazowo, w szczególności na podstawie wpisu w CEIDG.
- Pojedziemy bez prawa jazdy
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z końca 2020 r. (weszła w życie: 4 grudnia 2020 r.) zwalnia kierowców z obowiązku okazywania polskiego prawa jazdy podczas kontroli. Dane, które dotychczas mogły wynikać wyłącznie z dokumentów posiadanych przez kierowców, będzie można zweryfikować na podstawie informacji dostępnych w Centralnej Ewidencji Kierowców, w bazie elektronicznej.
- Czy powstanie w końcu definicja pracy zdalnej?
Planowana jest istotna nowelizacja prawa pracy. Zmiany mają zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami dotyczyć czasu pracy, urlopów rodzicielskich, a także możliwości badania trzeźwości pracowników.
Nowy Kodeks pracy – idąc za zmianami, które przyniosła większości z nas pandemia – ma zawierać także definicję legalną pracy zdalnej, a także dotyczące jej szczegółowe uregulowania.
- Wzrost płacy minimalnej
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej, płaca minimalna wzrosła w 2021 r. do 2800 zł brutto, czyli jest wyższa o 7,7% więcej w stosunku do kwoty z zeszłego roku. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.
- Od marca założymy prostą spółkę akcyjną
Od 1 marca 2021 r. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące prostych spółek akcyjnych. Prosta spółka akcyjna ma być podmiotem, którego cechy stanowić będą mieszankę cech spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.
Nowelizacja KSH w tym zakresie wprowadza pojęcie kapitału akcyjnego o minimalnej wartości 1 zł zamiast kapitału zakładowego. Działanie prostej spółki akcyjnej oparte ma być na działalności za pośrednictwem systemów elektronicznych. Regulacje wprowadzają również uproszczony sposób dematerializacji akcji w rejestrze i możliwość objęcia akcji za świadczenia pracy lub usług.
Założyciele prostych spółek akcyjnych będą mogli dokonać wyboru obowiązującego systemu organów spółki – dualistycznego lub monistycznego, z czego ten drugi zaczerpnięty został z systemu anglosaskiego. W systemie monistycznym reprezentować spółkę oraz prowadzić jej sprawy ma Rada dyrektorów.
- Rejestracja w KRS w pełni zinformatyzowana
Ustawa o doręczeniach elektronicznych wprowadza między innymi pełną informatyzację postępowania rejestrowego przed KRS od 1 marca 2021 r.
- Zmiany w prawie telekomunikacyjnym
Zmiany stanowią pierwszy etap implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności. Te, które już weszły w życie (w szczególności przy okazji wprowadzania kolejnych Tarcz Antykryzysowych pod koniec zeszłego roku), dotyczą przede wszystkim ochrony konsumentów. Nowe przepisy nadają abonentom nowe uprawnienia, między innymi możliwość rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych drogą elektroniczną. Z drugiej strony nakładają na operatorów nowe obowiązki, przede wszystkim informacyjne, między innymi konieczność przekazywania abonentom co najmniej raz w roku informacji o najkorzystniejszych oferowanych pakietach taryfowych.
Operatorzy będą również musieli informować abonentów o zakończeniu obowiązywania umowy – nie później niż 30 dni przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta.
Powyższe przepisy mają na celu umożliwienie podejmowania decyzji dotyczących umów telekomunikacyjnych przez abonentów w jak najbardziej świadomy sposób.
Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego w zakresie relacji między operatorami a abonentami to dopiero pierwszy etap implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności. Na etapie projektu pozostaje nowe prawo komunikacji elektronicznej – nowe przepisy, których wejście w życie planowane jest na drugą połowę 2021 r., mają w sposób kompleksowy regulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci telekomunikacyjnych. Przepisy mają obejmować kwestie takie jak uregulowanie funkcjonowania organów właściwych w sprawach telekomunikacji oraz komunikacji elektronicznej, gospodarowanie częstotliwościami, czy też funkcjonowanie multipleksów. Jednocześnie zmiany mają wpłynąć na użytkowników końcowych.
Projekt jest na etapie opiniowania przez Radę Ministrów. Jego wdrożenie zostało opóźnione ze względu na pandemię COVID-19, ale także przedłużające się konsultacje społeczne.
- Nowelizacja prawa energetycznego
Stanowi element implementacji dyrektywy rynkowej UE 2019/944. Rządowy projekt ustawy jest obecnie procedowany przez Sejm – został skierowany do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Projekt przewiduje między innymi wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania. Dzięki temu odbiorcy końcowi będą rozliczani na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, a nie według prognoz.
Wszystkie dane dotyczące energii elektrycznej będą przekazywane do elektronicznych baz danych Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Dzięki temu pomiar będzie dokonywany automatycznie, bez konieczności wykonywania pomiarów przez wyznaczoną do tego osobę.
Za niewłaściwą jakość dostarczanej energii naliczana ma być automatyczna bonifikata.
- Dyrektywa audiowizualna
Do 7 czerwca 2021 r. Państwa Członkowskie UE mają czas na implementację dyrektywy w sprawie praw autorskich i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Kluczowa w kontekście dyrektywy pozostaje treść art. 17, który wprowadza odpowiedzialność za naruszenia praw autorskich po stronie platform udostępniania treści online, takich jak np. YouTube.
Właśnie to postanowienie wzbudziło na tyle duże kontrowersje, że Polska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o unieważnienie regulacji, podnosząc, że poskutkują one koniecznością prewencyjnej kontroli zamieszczanych na portalach internetowych treści.
Mimo toczącego się postępowania, kraje unijne, w tym Polska, są zobligowane do implementacji dyrektywy. Dyrektywa ma przede wszystkim na celu zwiększenie uprawnień organów regulacyjnych sektora audiowizualnego i kompleksową regulację rynku audiowizualnych usług medialnych.