86 milionów podrobionych towarów o szacunkowej wartości ponad 2 miliardy euro zatrzymano w Unii Europejskiej w 2022 r.
To dane z najnowszego sprawozdania EUIPO i Komisji Europejskiej dotyczącego egzekwowania praw własności intelektualnej w UE podsumowującego 2022 r.
Sprawozdanie zostało oparte na danych dotyczących zatrzymań na granicach UE oraz na rynkach wewnętrznych krajów UE przekazanych przez organy celne, policję i organy nadzoru rynku w państwach członkowskich, w tym Polskę.
Poniżej podsumowujemy najważniejsze wnioski płynące z raportu:
- ponad 75 % zatrzymanych produktów stanowiły:
gry | (34,6 %) |
materiały opakowaniowe | (16,2 %) |
zabawki | (8,8 %) |
papierosy | (8,0 %) |
nagrane płyty CD/DVD | (4,9 %) |
etykiety, metki i naklejki | (2,6 %) |
W pierwszej dziesiątce zatrzymanych towarów znajdują się towary z kategorii materiałów opakowaniowych oraz kategorii etykiety, metki i naklejki, które stanowią szczególnie duże zagrożenie dla rynku, gdyż są zwykle wykorzystywane do dalszej produkcji i zwiększania dostępności produktów podrobionych na rynkach wewnętrznych państw UE, wywołując w ten sposób efekt mnożnikowy.
- ponad 78% z całości zatrzymanych podrobionych towarów zatrzymano na rynkach wewnętrznych UE, a resztę w ramach zatrzymań na granicach UE.
- liczba zatrzymań podrobionych towarów na granicach UE spadła w 2022 r.
w porównaniu z 2021 r., podczas gdy liczba zatrzymań na rynkach wewnętrznych wzrosła o ponad 25 %.
Powyższe dane potwierdzają ustalenia wskazane w sprawozdaniu, że sprawcy naruszeń importujący podrobione towary do UE próbowali uniknąć zatrzymań, wysyłając tanie materiały opakowaniowe oddzielnie od cennych towarów naruszających prawa własności intelektualnej celem zamontowania ich po przekroczeniu granic UE. Jak wyjaśniono, istnieją przesłanki wskazujące na to, że produkcja podrobionych towarów odbywa się coraz częściej w państwach członkowskich UE.
W zakresie głównych państw pochodzenia oraz przeznaczenia podrobionych towarów:
- nie będzie raczej zaskoczeniem, że w przeważającej mierze podrobione towary pochodziły odpowiednio z Chin, Turcji i Hongkongu. Wśród zatrzymanych podrobionych towarów najczęściej spotykaną kategorią towarów pochodzących z Chin są materiały opakowaniowe. Z kolei najczęściej zatrzymywanymi produktami pochodzącymi z Turcji są ubrania, a w przypadku Hongkongu – akcesoria do telefonów komórkowych.
- wśród państw członkowskich z największą liczbą zgłoszonych zatrzymań podrobionych towarów na czele zestawienia znalazły się Włochy, na które przypada ponad 63% łącznej liczby zatrzymanych podróbek i prawie 55% ich szacunkowej wartości, a z nimi – Hiszpania, Francja, Holandia i Węgry.
Na szczególną uwagę zasługuje również teza postawiona w sprawozdaniu przez EUIPO i Komisję Europejską, wskazująca, że istotny udział podrobionych towarów w globalnym handlu może wynikać z priorytetu, jaki organy egzekwowania prawa UE nadają walce z podrabianiem towarów albo z potencjalnego wzrostu liczby naruszeń praw własności intelektualnej wynikającego na przykład z faktu, że sprawcy naruszeń uważają, że przestępstwa naruszające prawa własności intelektualnej są mniej kosztowne pod względem wysokości nakładanych grzywien i wyroków. Obserwując praktykę orzeczniczą polskich sądów w zakresie spraw w przedmiocie naruszenia praw własności intelektualnej, skalę umarzanych postępowań karnych i łagodność wyroków, nie sposób nie zgodzić się z zasadnością tej tezy.
Podsumowując wnioski płynące z omówionego sprawozdania, należy wskazać, że handel towarami podrobionymi to niemalejący problem na skalę całej Unii Europejskiej, który ma ogromny wpływ na całą gospodarkę i konsumentów. Pomimo działań organów ścigania, skala problemu nie maleje, a naruszyciele ciągle uciekają się do nowych sposobów przemytu, stwarzając nowe wyzwania dla działań organów ścigania i samych uprawnionych walczących z naruszeniami ich praw własności intelektualnej.
Pełna treść omówionego sprawozdania znajduje się TUTAJ.
Autor:
Radca prawny