W ostatnich postach piszemy o tym jak zgodnie z prawem wykorzystywać w Internecie własne i cudze zdjęcia do promocji naszych stron i postów.
Przeczytaj: Jak używać zdjęć na stronie www, blogu i social media?
Prawo autorskie a fotografia
Fotografia może być przedmiotem praw autorskich. W świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochrona przysługuje utworowi, który jest definiowany jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Jeżeli mamy do czynienia z oryginalnym utworem fotograficznym o indywidualnym charakterze o walorach artystycznych – w odróżnieniu od zdjęć do dowodu osobistego czy kartoteki szpitalnej – to zdjęcie to może być chronione prawem autorskim.
Korzystanie z takiej fotografii wymaga:
- Zgody autora
- Zapłaty wynagrodzenia.
Prawo cytatu
Ze zdjęć można korzystać w Internecie bez zgody autora w ramach tzw. prawa cytatu. Przytaczana fotografia może być tylko niewielkim fragmentem samoistnego utworu. Możesz wykorzystać zdjęcie na stronie www czy blogu, który stanowi utwór, a użyta fotografia jest tylko pewnym wyjaśnieniem.
Pamiętaj o tym, aby wskazać autora zdjęcia i miejsce pierwszej publikacji, czyli tzw. źródło.
Jeśli nie dopełnimy formalności i będziemy działali na bakier z przepisami może nas czekać wezwanie do zapłaty kary i konieczność natychmiastowego usunięcia już opublikowanego zdjęcia, niezależnie od tego jak bardzo będzie nam się klikał dzięki niemu post
Artykuł Prawo autorskie i prawo cytatu. Dla kogo i kiedy? pochodzi z serwisu Blog Kancelarii GKR Legal.