W sobotę w Dzienniku Ustaw ogłoszono specustawę regulującą kwestię udzielania pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Specustawa sankcjonuje legalny pobyt obywateli ukraińskich oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa w Polsce przez 18 miesięcy liczonych od 24 lutego 2022 r. jeśli osoby te wjechały legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio przez ukraińsko-polską granicę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski.
Ustawa daje tym osobom m.in.:
- możliwość korzystania ze służby zdrowia oraz edukacji
- możliwość podjęcia pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej
- prawo do licznych świadczeń.
Z praktycznych względów, w tym m.in. w celu skorzystania ze świadczeń, cudzoziemcom rekomenduje się o wystąpienie z wnioskiem o nadanie numeru PESEL.
Z uwagi na konieczność dostosowania infrastruktury technicznej do nowej sytuacji wnioski będzie można składać w dowolnym urzędzie gminy od najbliższej środy (16.03.2022).
Nowe formularze wniosku zostały udostępnione przez Ministra Cyfryzacji tutaj: https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html
Formularze są dwujęzyczne tj. polsko-ukraińskie oraz polsko-rosyjskie.
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL należy okazać:
- dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości
- w przypadku osób poniżej 18 r.ż. – także dokument potwierdzający urodzenie
- może być to także dokument unieważniony
- w przypadku braku dokumentów należy złożyć oświadczenie.
Do wniosku niezbędne jest także zdjęcie spełniające wymagania jak do dowodu osobistego tj.:
- kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 mm wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlająca w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby składającej wniosek
- osoba na fotografii powinna patrzeć na wprost oraz mieć naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice
- osoba na fotografii powinna być przedstawiona bez nakrycia głowy oraz bez okularów z ciemnymi szkłami (z pewnymi wyjątkami).
Urzędy gminy mogą zapewnić możliwość nieodpłatnego wykonania takiej fotografii.
Autor: adw. Katarzyna Fiedeń