Działania przedsiębiorców, mające na celu ochronę ich powszechnie znanych oraz renomowanych znaków towarowych, skupiają się obecnie na Internecie. W sieci coraz częściej dochodzi do naruszeń praw własności intelektualnej. Jednym z przykładów jest sprzedaż towarów opatrzonych podrobionym znakiem towarowym (tzw. podróbek), która przeniosła się z bazarów na platformy aukcyjne, takie jak eBay czy Allegro. Naruszenia znaków towarowych w sieci to nie tylko sprzedaż podróbek. To także używanie powszechnie znanych znaków towarowych na stronach internetowych lub jako słów kluczowych przez osoby nieuprawnione w celu przyciągnięcia klientów na swoją stronę internetową. Cudze znaki towarowe używane są również w nazwach domen internetowych.
Właściciele praw dowiadują się o tym, że ich znak towarowy jest użyty w zarejestrowanej domenie nierzadko przypadkiem, gdy chcą np. zarejestrować domenę w innym kraju w związku z planowanym rozpoczęciem tam działalności. Właściciel znaku towarowego nie może zarejestrować domeny internetowej zawierającej swój znak, gdyż okazuje się, iż domena krajowa np. <.pl> została zarejestrowana już przez osobę trzecią, z nim niepowiązaną. Użycie cudzych znaków towarowych ma miejsce nie tylko w domenach krajowych, ale także funkcjonalnych (.com, .net., .org, .info). Niektórzy właściciele znaków towarowych, w szczególności tych powszechnie znanych i wartościowych wyszukują domeny, w których użyto ich znaki, aby od razu podjąć kroki prawne.
Właściciel znaku towarowego posiada szeroki wachlarz środków prawnych, które umożliwiają rozwiązanie umowy rejestracyjnej domeny internetowej zawartej przez naruszyciela, w postaci usunięcia domeny, czy przeniesienia praw z tytułu rejestracji domeny na uprawnionego do znaku. Postępowania takie prowadzą z reguły krajowe i zagraniczne sądy arbitrażowe, aczkolwiek istnieje również możliwość prowadzenia takiego sporu przed sądem powszechnym. Domenę internetową można odzyskać w ciągu kliku miesięcy.
Gdy znak towarowy został wykorzystany bez zgody jego właściciela w domenie krajowej <.pl> uprawniony do znaku może wszcząć postępowanie arbitrażowe przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Warunkiem wszczęcia postępowania jest podpisanie przez obie strony klauzuli arbitrażowej, której treścią jest poddanie pod rozstrzygnięcie Sądu Polubownego sporu, jaki powstał między stronami w wyniku zawarcia umowy o utrzymywanie nazwy domeny internetowej w domenie <.pl>
W przypadku domeny krajowej <.pl> możliwe jest także skierowanie skargi do Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO Arbitration and Mediation Center) w Genewie, ale tylko wtedy, gdy obie strony postępowania, a zatem i właściciel znaku towarowego i abonent domeny wykorzystującej ten znak mają siedzibę lub miejsce zamieszkanian poza Polską. W przeciwnym razie Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji jest właściwy.
Należy pamiętać, że po uzyskaniu pozytywnego wyroku o usunięciu domeny funkcjonalnej (.com, .net., .org, .info) każdy może ponownie zarejestrować taką domenę. Gdy zaś prawa do domeny zostaną przeniesione na przedsiębiorcę będzie on obowiązany do regularnego opłacania abonamentu za domenę. W przypadku domeny <.pl> właściciel znaku towarowego, żeby uzyskać domenę musi ją jako pierwszy zarejestrować zaraz po rozwiązaniu umowy z dotychczasowym abonentem i dopuszczeniu przez rejestratora domeny do ponownej rejestracji.
Artykuł Jak chronić się przed naruszeniem znaku towarowego w nazwie domeny? pochodzi z serwisu Blog Kancelarii GKR Legal.