Czy układ zbiorowy pracy powinien zawierać postanowienia dotyczące wynagrodzeń? To jedno z pytań, które pojawiły się po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących układów zbiorowych pracy.
Na łamach Prawo.pl temat komentuje Renata Bugiel i wyjaśnia, że nowa ustawa pozostawia stronom układu większą swobodę w kształtowaniu jego treści niż dotychczasowe przepisy.
„Strony mogą zatem zawrzeć układ dotyczący wyłącznie benefitów, zasad BHP czy procedur polubownych, całkowicie pomijając tabele stawek i dodatki stażowe. I właśnie w tym miejscu pojawia się problem systemowy.”
Nie oznacza to jednak, że kwestie wynagradzania tracą na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – w praktyce pozostają jednym z najważniejszych obszarów negocjacji pomiędzy pracodawcą a stroną społeczną.
„W praktyce oznaczałoby to, że gdy pracodawca zawiera układ zbiorowy i nie chce ryzyka sporu o dopuszczalność regulaminu wynagradzania, warto albo objąć układem minimalny zakres zasad wynagrodzeń, albo wyraźnie przewidzieć w układzie relację do regulaminu wynagradzania i jego dalsze obowiązywanie.”
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem: LINK







