Rok 2023 upływa pod znakiem sztucznej inteligencji. Powstają coraz to nowe algorytmy AI, dzięki którym można w szybki sposób wygenerować materiały video, muzykę, treści tekstowe czy obrazy. Jak się jednak okazuje, powstawanie takich dzieł może naruszać prawa autorskie innych osób. Do takiego wniosku doszły amerykańskie artystki, które pozwały trzy firmy odpowiedzialne za powstanie algorytmów AI służących do tworzenia obrazów. Osią sporu jest bezprawne wykorzystywanie obrazów, na podstawie których oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji miało tworzyć swoje własne grafiki.
Sprawie przyjrzały się mec. Anna Gołębiowska oraz mec. Magdalena Materowicz-Kukla, które na łamach Dziennika Gazety Prawnej przeanalizowały omawiany spór oraz odniosły się do możliwych postępowań w podobnym zakresie, które mogłyby się toczyć przed polskimi sądami.
„Polski sąd badając naruszenie praw autorskich, zacząłby od ustalenia, czy powódki mają prawo do dzieł, na które się powołują, oraz czy te dzieła spełniają przesłanki utworu w rozumienia prawa autorskiego.”
Zapraszamy do lektury: LINK