1 lipca 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (uwzględnił pozew grupowy byłych klientów Amber Gold przeciwko Skarbowi Państwa – Prokuratorowi Generalnemu, Prokuratorowi Okręgowemu w Gdańsku, Prokuratorowi Rejonowemu Gdańsk – Wrzeszcz w Gdańsku o naprawienie szkody wyrządzonej opieszałymi działaniami organów ścigania.
Sąd zasądził na rzecz członków grupy ok. 90% z żądanej kwoty odszkodowania, równej kwotom powierzonym przez klientów spółce Amber Gold z odsetkami ustawowymi od roku 2015 lub od roku 2016 r. lub od roku 2017 (zależnie od daty przystąpienia do pozwu), tj. łącznie ponad 25 mln zł. Wyrok jest ważny także dlatego, że prób pociągnięcia Skarbu Państwa do odpowiedzialności było już kilka, także w ramach pozwów grupowych i wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.
Co z tymi, którzy nie przystąpili do pozwu? Czy mogą jeszcze domagać się sprawiedliwości?
Po wyroku SO w Warszawie zasądzającego odszkodowania od Skarbu Państwa na rzecz pokrzywdzonych w aferze Amber Gold do naszej kancelarii zwracają się kolejni pokrzywdzeni. Oczywiście, z pytaniem, czy da się jeszcze skutecznie wystąpić o odszkodowanie. W myśl wyroku SO każdy były klient Amber Gold, zawarł z nią umowę od marca 2011 r. do sierpnia 2012 r. (czyli znaczna większość klientów spółki) może domaga się od Skarbu Państwa odszkodowania. Niestety, nie ma już niestety proceduralnej możliwości przystąpienia do toczącego się postępowania – podsumowuje adw. Tomasz Ludwik Krawczyk z kancelarii GKR Legal, który reprezentował pokrzywdzonych.
Na pierwszy rzut oka, szanse powodzenia nowych pozwów (indywidualnych lub grupowych) pokrzywdzonych, którzy nie uczestniczyli w obecnym postępowaniu jawią się jako bardzo ograniczone. Po głębszym namyśle – można dojść do wniosku, że szczególny układ toczących się postępowań cywilnych i karnych (przy założeniu ich korzystnych rozstrzygnięć) daje jednak byłym klientom Amber Gold pewną nadzieję na skuteczne wniesienie kolejnego pozwu grupowego i ominięcie rafy w postaci przedawnienia – podkreśla mec. Tomasz Krawczyk.
Szczegóły koncepcji nowego pozwu grupowego przedawniamy wkrótce. Na razie zbieramy dane kontaktowe potencjalnych zainteresowanych, aby ocenić skalę zainteresowania ewentualnym pozwem na stronie www.gkrlegal.pl.